1 hodina denne.

Častá otázka od žiakov spevu je:   Koľko mám cvičiť spev?

Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Záleží to na akú úroveň sa chcete dostať zo svojím spevom. Keď nechcete byť profesionálnym spevákom a spievate si len pre zábavu a pre svojich známych stačí vám 1lekcia týždenne, alebo  1 lekcia za 2 týždne s vašim učiteľom spevu a potom denne 15-20min. 

Absolvovanie lekcie spevu každý týždeň je nevyhnutné na trénovanie hlasu. Práve prostredníctvom týchto týždenných lekcií vás váš učiteľ vedie ku koordinácii, posilňovaniu a vyvažovaniu rôznych svalových skupín v speváckom mechanizme. Bez správneho vedenia môže byť prinajlepšom ťažké rozvinúť svoj hlas do jeho plného potenciálu.

Pre niekoho, kto sa chce venovať profesionálnemu, alebo poloprofesionálnemu spevu jedna lekcia týždenne nestačí. Najdôležitejšie je, aby si študent každý týždeň nahral nahrávku a denne s ňou pracoval. Na rozvoj profesionálneho speváckeho hlasu je potrebných minimálne 5 dní v týždni tréningu, okrem vašej týždennej hlasovej lekcie. Študent si musí najviac precvičiť hlasové cvičenia, ktoré mu predpíše učiteľ, nielen piesne, ktoré rád spieva.

Musia cvičiť aj deti?

Mnohokrát sa ma rodičia opýtajú: „Môžeš, prosím, prinútíť môjho syna alebo dcéru, aby cvičil?“ Aj keď určite vždy povzbudzujem svojich študentov, aby cvičili každý deň, je v konečnom dôsledku na rodičoch, aby vyžadovali denné cvičenie ako podmienku, aby ich dieťa chodilo na hodiny.

Keď som bol malý, moji rodičia ma nútili cvičiť na klavíri hodinu každý deň. Hodina denne je úplné minimum, ktoré by ste mali obetovať zo svojho voľného času. Neboli v tom žiadne keby a ani ale. Žiadne iné privilégiá neboli povolené, kým som neskončil s domácimi prácami, domácimi úlohami a cvičením.

Aj keď som rád hrával hudbu, ako dieťa a tínedžer bolo veľa dní, keď som nemal chuť cvičiť. Ale v tom veku môj koncept príčiny a následku ešte nebol úplne rozvinutý. Nechápal som, že preskakovanie dní by pre mňa neskôr v živote znamenalo zlyhanie ako hudobníka. Som veľmi rád, že moji rodičia to pochopili a vzali si to na seba, aby sa ubezpečili, že budem cvičiť každý deň, nech sa deje čokoľvek. Áno, niektoré dni sa o tom viedli spory, ale moji rodičia vždy zvíťazili nad mojimi protestmi.

Keby ma moji rodičia nechali napospas, nikdy by som nezískal žiadnu zručnosť na klavíri. Som vďačný svojim rodičom za ich usilovnosť.  Keby nebolo prísnosti mojich rodičov pri každodennej praxi, nikdy by som v dospelosti nemal žiadne skutočné hudobné schopnosti a môj život by bol celkom iný.

Samozrejme, vždy zdôrazňujem všetkým svojim študentom dôležitosť každodennej praxe; ale pokiaľ ide o mojich študentov, ktorí sú deťmi a dospievajúcimi, povzbudzujem rodičov, aby sa ujali vedenia a nezvalili bremeno rozhodovania plne na plecia týchto mladých študentov, ktorí ešte nerozumejú dôsledkom ich každodenného života.  Vaše deti môžu teraz kňučať a sťažovať sa, ale do konca života vám budú ďakovať, že ste boli pre nich podstatní pri budovaní  hlasu, alebo iného hudobného nástroja.

V prípade záujmu o naše online lekcie spevu klikni na link nižšie.

           https://www.vyukaspevu.eu