AKO LEPŠIE SPIEVAŤ S MIKROFÓNOM?

Mikrofónová technika a držanie mikrofónu sú často prehliadané ako jedna zo zručností, ktoré potrebujete, aby ste sa stali úspešným spevákom a interpretom. Spôsob, akým mikrofón používate, však môže ovplyvniť váš výkon mnohými spôsobmi. V tomto článku sa budeme zaoberať niektorými z najdôležitejších mikrofónových techník pre spevákov:

Ako spievať do mikrofónu? Musíte sa naučiť pohodlne spievať do mikrofónu a ovládať svoju techniku. Priloženie úst na mikrofón môže ovplyvniť váš hlas efektom blízkosti. Dynamickejší speváci budú tiež musieť kontrolovať odtiahnutie, keď sú hlasnejší.

Mnoho spevákov sa snaží ovládať svoju mikrofónovú techniku, takže je najlepšie začať to cvičiť čo najskôr. Pokryjeme všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si pomohli zlepšiť techniku spevu na ​​mikrofón.. 

Ako spievať do mikrofónu?

Prvým krokom k dobrej technike mikrofónu je určiť, kam si položíte ústa. Vzdialenosť medzi vašou tvárou a mikrofónom môže mať drastický vplyv na zvuk. Niektorí speváci radi jedia mikrofón a dávajú si ho priamo do tváre. Iní radi kontrolujú svoju techniku a odťahujú sa od nej.

Pochopenie mikrofónov a vokálnej dynamiky vám pomôže zistiť, ako ďaleko by ste mali dať mikrofón od úst. Ak ste dynamický spevák, vaša technika musí trénovať odťahovanie. Ak ste neustále ticho, musíte sa priblížiť, ale vaša technika musí zvládnuť efekt priblíženia.

Ako ďaleko by ste mali držať mikrofón od úst?

Mikrofón by ste mali držať vo vzdialenosti 10-20 centimetrov od úst. Keď spievate vyššie alebo silnejšie tóny, mali by ste ho držať ďalej vo vzdialenosti až 20 cm. Ak sa pohybujete a odvraciate sa od javiska, vždy udržujte rovnakú vzdialenosť.Pre predstavu, pri držaní mikrofónu je 10 – 20 centimetrov vzdialenosť medzi malíčkom a palcom.

Urobte si pohodlie s mikrofónom.

Mnohí speváci, keď začínajú prvýkrát, sú veľmi nervózni, keď dostanú mikrofón prvýkrát a často sa to prejaví pri ich vystúpení.

Pocit napätia a nemotorné držanie mikrofónu môže ovplyvniť vaše vokály viac, než by ste si predstavovali. Spoznajte pocit ovládania mikrofónu čo najskôr cvičením!

Ak nevlastníte mikrofón, použite rekvizitu; aj keď sa to môže zdať trochu chabé používať fľašu alebo kefu na vlasy, určite si na ten pocit zvyknete a tento mikrofón bude čoskoro ako predĺženie vašej ruky a čo je dôležitejšie, vášho hlasu!

Spievajte do mikrofónu.

Uistite sa, že spievate priamo do mikrofónu. Je to jedna z najjednoduchších mikrofónových techník, ale je taká dôležitá. Spievanie do mikrofónu umožňuje plne premietnuť všetky vaše tóny.

Väčšina mikrofónov pre spevákov má okolo seba rádius, ktorý rozpozná hluk. Skvelá mikrofónová technika je o dôležitosti zasiahnuť tento rádius s každou notou, ktorú zaspievate.

Spievajte ako zvyčajne.

Môže to znieť naozaj čudne, ale je veľa prípadov, keď spevák nacviči svoju skladbu bez mikrofonu, úplne vystihne každú notu a oživí ju nádhernou dynamikou, celkovo to znie tak ako má!

Potom zoberie mikrofón a zrazu začne spievať s úplne inou silou a hlasitosťou a celé to už neznie ani sa necíti tak, ako to nacvičoval.

Preto je dôležité nacvičovať aj s mikrofónom.

 

Odstráňte skreslenie hlasu.

K skresleniu dochádza z niekoľkých dôvodov, jedným z nich je že spevák,  drží mikrofón príliš blízko úst, alebo príliš silno spieva.

Ďalším dôvodom, prečo si spevák môže všimnúť skreslenie, je, že  hlasitosť mikrofónu je príliž vysoká-treba znížiť gain-vstupný signál mikrofonu.

Odtiahnite sa na vysoké tóny.

Aby ste sa ešte viac vyhli spätnej väzbe mikrofónu a skresleniu, odtiahnite mikrofón od úst pri vysokých tónoch – to, ako ďaleko sa odtiahnete, skutočne závisí od hlasitosti a sily, s ktorou ich spievate.

Speváci to až príliš často zle načasujú a mikrofón odtiahnu príliš rýchlo, čím stratia výraz tam, kde je to najviac potrebné. Načasovanie je rozhodujúce a pozorovanie iných skúsených spevákov vám môže pomôcť, aby ste to dosiahli správne.

Silná mikrofónová technika môže skutočne pomôcť spevákovi zlepšiť jeho výkon, ale kontrola dychu pri držaní noty je rozhodujúca.

Ak vám dochádza dych na konci dôležitého tónu, náhly pokles sily bude pre vaše publikum veľmi viditeľný.

 

Ovplyvňuje kvalita mikrofónu váš hlas?

Áno. Rovnako ako pripojenie zosilňovača k elektrickej gitare, mikrofón môže ovplyvniť kvalitu záznamu a zvuk vášho hlasu. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalita mikrofónu; lacný mikrofón môže spôsobiť, že váš hlas bude znieť stredne, dunivo. Lepší mikrofón má tendenciu mať plochejšiu frekvenčnú odozvu a vášmu hlasu poskytne oveľa lepšiu a presnejšiu reprezentáciu.

Najpoužívanejším mikrofonom na živé vystúpenia je Shure SM 58, cena 100 eur.

Prečo speváci bozkávajú mikrofón?

Speváci bozkávajú mikrofón, aby pomohli zvýšiť hlasitosť. Priblížením mikrofónu k ústam takmer bozkávaním to znamená, že nižšie tóny môžu byť ešte zosilnené.

Ako držať mikrofon?

  1. -máme rovnako basy aj výšky-správne uchytenie mikrofónu 

2.-mierne zvýšenie stredov a malý pokles výšok-môže byť dobré pre niekoho, kto má veľa výšok v hlase

3.- zvýšenie stredov a  pokles výšok-zlé držanie mikrofónu

4.- zníženie  stredov a veľký pokles výšok-zlé držanie mikrofónu

Čo je proximity efekt?

Ide o efekt, ktorý platí pre všetky smerové mikrofóny. Smerový mikrofón jednoducho znamená, že je zameraný na zachytenie zvuku na určitej strane. Keď sa k nim priblížite, budú tieto mikrofóny basovejšie.

To môže mať za následok, že váš hlas bude znieť plnšie, ale môže to mať aj negatíva. Ak je váš hlas už silný v basoch, tieto frekvencie by mohli zadusiť zvyšok vášho hlasu, takže bude znieť zablatene a bez akejkoľvek čistoty.

Dúfame, že sa vám tieto tipy a techniky mikrofónu pre spevákov páčili. Ak áno, zdieľajte!