Ako spievať krásne?

Ako spievať krásne?
Naučiť sa krásne spievať je vecou cviku, nasadenia, správneho prístupu a talentu. Aj keď je pravda, že nemáte kontrolu nad tým, s akým talentom ste sa narodili, máte kontrolu nad tým, ako využijete talent, ktorý MÁTE.

Tréningom a každodenným cvičením sa môžete naučiť krásne spievať. Prekvapuje vás, že môžete skutočne trénovať, aby ste krásne spievali? V skutočnosti je väčšina krásneho umenia vytvorená disciplínou, nielen surovým talentom.

1. Vytvorte rovnováhu vo svojom hlase

 Naozaj potrebujete odborného kouča, aby ste sa naučili ovládať svoj hlas. Trénovať svoj hlas samostatne je ťažké, ak nie nemožné, najmä v prvých rokoch. Preto si nájdite  dobrého učiteľa. Zistite, ako zabezpečiť, aby váš hlas fungoval zdravým spôsobom. Strávte čas bilancovaním a rozvíjaním svojej techniky predtým, ako sa pokúsite spievať akúkoľvek hudbu. Pomalá cesta v skutočnosti šetrí čas, pretože sa neskôr vyhnete nechceným obchádzkam.

V závislosti od speváckej školy vám učiteľ s najväčšou pravdepodobnosťou dá spievať špecializované cvičenia. Tieto cvičenia vám umožnia nájsť zdravú rovnováhu v celom rozsahu vášho spevu. Váš učiteľ vám môže dať nejaké dychové cvičenia, ktoré si na chvíľu precvičíte. Budete sa učiť aj nejaké zvuky. Tieto zvláštne zvuky sú však dočasné a v skutočnosti vám pomôžu rýchlejšie dosiahnuť rovnováhu vo vašom speve. Počas tejto časti tréningu nezúfajte; namiesto toho sa naučte baviť sa správnym vydávaním týchto zvláštnych zvukov.

2. Precvičte si hudobnú aplikáciu hlasovej rovnováhy

Onedlho zistíte, že váš učiteľ vás vedie k vytváraniu „normálnejších“ zvukov. Keď už dokážete spievať trochu vyvážene, začnite okamžite trénovať ako hudobník.

Ak chcete krásne spievať, musíte sa naučiť spievať hudobne. Verte tomu alebo nie, naučiť sa hudobne spievať neprichádza len spievaním piesní. Hudobný spev prichádza cez každodenné nácvik stupníc, intervalov, riffov a behov.

Naučte sa spievať rôzne stupnice vo všetkých rôznych režimoch a tóninách vo vašom rozsahu. Precvičte si spievanie každého hudobného intervalu pri každej samohláske a dynamike. Rozvíjajte schopnosť spievať rôzne artikulácie, trilky, rytmy, staccato, legato, leggiero atď. Takáto každodenná práca je celkom zábavná, zdravá a príjemná.

3. Naučte sa spievať melódie

Môžete sa naučiť spievať melódie spievaním klasických vokálov (etúd), bluesových behov, ľudových melódií, tradičných gospelových melódií alebo iných krásnych melodických pasáží, ktoré vám vyhovujú.  Ide však o to, že spievanie krásnych melódií si musíte čo najskôr nacvičiť. Tieto melodické vzorce musia byť „vo vašom hlase“. Nacvičte si tieto melódie, aby ste ich mohli spievať. Spievanie krásnych melódií je vrcholom dňa mnohých dobrých spevákov.

4. Cvičte svoje piesne potichu

Veľa ľudí je prekvapených, že som zástancom tichého spievania piesní a/alebo árií. Hudba žije v mysli na prvom mieste, preto sa patrí, aby ste si každý deň našli čas na tiché precvičovanie hudby. Zamyslite sa nad textom. Vypočujte si melódiu vo svojej mysli. Cíťte, ako sa má spievať fráza. Mentálne počúvajte rytmy a artikulácie.  Možno budete prekvapení, ako psychicky vyčerpávajúce môže byť tento typ cvičenia.

Keď budete pracovať so svojím hlasom so stupnicami, váš hlas bude precvičovaný a podmienený hudobne a fyziologicky. Súčasným tichým cvičením repertoáru vystúpení rýchlo a hlboko porastiete ako umelec. Prostredníctvom tichého cvičenia začnete chápať hudbu tak, ako má byť spievaná. 

Môžete byť pripravení spievať svoje piesne oveľa rýchlejšie a krajšie, ak budete venovať viac času tichému nácviku svojho interpretačného repertoáru a viac spevu stupniciam a etudám.

5. Zostaňte s tým po celý život

Nie je deň, kedy by ste „skončili“ s tréningom. Je to preto, že spev je na celý život. Vokalizovať by ste mali každý deň po zvyšok času, keď spievate. Krásne spievať nie je jediný cieľ – je to spôsob života. Skúste posunúť svoju hlasovú prax o niekoľko stupňov a naučte sa byť virtuózom. Dni budú aj tak plynúť, takže ten čas môžete využiť aj na to, aby ste sa naučili krásne spievať.

Pozrite si naše online lekcie spevu.