Ako spievať karaoke?

Cvičíte spev a nemáte si kde vyskúšať spievanie na mikrofón pred publikum?

Skúste ísť do karaoke baru.

Karaoke by malo byť zábavné, no pre nových či neskúsených spevákov môže byť aj stresujúce! Prečítajte si niekoľko rád, ako sa zbaviť stresu z karaoke noci.

1. Vyberte si dobrú pieseň pre váš hlas.
Výber piesní je veľmi dôležitý. Tu je niekoľko úvah a tipov na výber skvelej piesne.

Myslite na štýl: Zúžte vyhľadávanie zameraním sa na žáner, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu hlasu.
Zvážte tóninu: Vo väčšine prípadov budú v karaoke baroch skladby dostupné iba v ich originálnom tóne. Keď sa dá, znížte si pieseň o 1 až 2 tóny.  Ak máte problém spievať spolu s pôvodnou skladbou, vyškrtnite si túto skladbu zo svojho zoznamu. Použite svoj hlasový rozsah ako sprievodcu a hľadajte skladby od interpreta s podobným rozsahom. (Pozrite si na konci tohto článku zoznam umelcov podľa hlasového rozsahu.)
Znalosť: Zvyčajne je najlepšie vybrať skladbu, ktorú vaše publikum pozná. Týmto spôsobom môžu spievať aj vaši známi, ktorých pozvete. 
Získajte partnera: Ak ste v speve nováčik, vyhľadajte duet a pozvite priateľa, aby si s vami zaspieval. Je to oveľa menej nervy drásajúce, keď máte kamaráta na podporu!

2. Cvičte
Aj bežné karaoke je výkon! Pripravte sa na vystúpenie s nasledujúcim:

Zahrejte sa na začiatku každého tréningu. Váš hlas bude fungovať najlepšie, keď bude správne rozcvičený a pripravený!
Spievajte si doma s karaoke podkladmi. Skvelé karaoke skladby nájdete zadarmo na kanáli YouTube Sing King karaoke: https://www.youtube.com/user/singkingkaraoke
Ak by ste chceli čo najdokonalejší výkon: cvičte pred zrkadlom a/alebo sa nahrávajte. Sledujte sa a počúvajte, na čom treba pracovať.
Zamerajte sa na zapamätanie: Aj keď budete mať texty na obrazovke, je najlepšie sa na ne nespoliehať. Týmto spôsobom sa môžete sústrediť na výkon a viac sa zabávať so svojím publikom

3. Pripravte sa v deň vystúpenia
Tu je niekoľko tipov na záver:

Zabezpečte dobré hlasové zdravie: Doprajte si dobrý nočný spánok, zostaňte hydratovaní a ak je to možné, vyhnite sa fajčeniu!
Zahrejte sa: Pred odchodom venujte nejaký čas zahrievaniu hlasu.
Technika mikrofónu: Vo všeobecnosti sa snažte držať mikrofón asi 10 cm od úst. Mikrofón by mal byť takmer kolmo na vašu hlavu, rovnobežne s podlahou. Ak však máte obzvlášť hlasnú časť alebo počujete spätnú väzbu, podržte mikrofón trochu ďalej od tváre.
Keď ste na pódiu: Bavte sa! Vašou úlohou nie je podať technicky bezchybný výkon. Vašou úlohou je baviť sa a pozvať publikum, aby sa bavilo s vami. Nezabudnite zhlboka dýchať, čerpať sebadôveru z prípravy a užiť si ten moment!

Speváci z každého typu hlasu:

Prezrite si nasledujúce zoznamy spevákov usporiadané podľa hlasového rozsahu. Strávte nejaký čas počúvaním ich hudby a dúfame, že nájdete nejaké skvelé karaoke piesne!

 

Bass/Baritones:

Johnny Cash
Michael Bublé
Frank Sinatra
John Legend
Jim Morrison
John Mayer
Blake Shelton

Tenors:

Paul McCartney
Sting
Phil Collins
Sam Cooke
Ed Sheeran
Bruno Mars
The Weeknd
Freddie Mercury
Elton John
Michael Jackson
Stevie Wonder
Justin Timberlake

Altos:

Adele
Tracy Chapman
Amy Winehouse
Miley Cyrus
Annie Lennox
Alicia Keys
Billie Holiday
KT Tunstall
Norah Jones

Sopranos/Mezzos:

Whitney Houston
Ariana Grande
Leona Lewis
Kelly Clarkson
Kate Bush
Tori Kelly
Carrie Underwood