Čo je Auto-Tune a ako pracuje?

Ten vysoký tón je trochu falošný? S Auto-Tuneto bude v poriadku. Rovnako ako kontrola pravopisu alebo softvér na úpravu fotografií nás môže zachrániť pred našimi chybami, zvukový program Auto-Tune dokáže opraviť zlé tóny speváka a kolísavý tón.

Hoci je program známy najmä vďaka robotickému vokálnemu štýlu spievania cez fanúšika, ktorý v posledných rokoch dominuje pop rádiu s hviezdami ako Lady Gaga, T-Pain a nespočetnými ďalšími, Auto-Tune je v skutočnosti široko používaný v v štúdiu a na koncertoch, aby bol zvuk umelcov dokonalý.

„Úprimne povedané, [používanie Auto-Tune] sa deje takmer pri všetkých vokálnych vystúpeniach, ktoré počujete v rádiu,“ povedal Marco Alpert, viceprezident marketingu Antares Audio Technologies, spoločnosti, ktorá je držiteľom ochrannej známky a patentu pre Auto-Tune.

Krása funkcie Auto-Tune, povedal Alpert, spočíva v tom, že namiesto toho, aby umelec musel spievať frázu za frázou a snažiť sa bezchybne prejsť skladbou, môže funkcia Auto-Tune vyčistiť malé chyby.“

Kedysi to bolo tak, že speváci museli spievať pieseň znova a znova a dovtedy ste stratili emocionálny obsah nahrávky,“ povedal Alpert. „Automatické ladenie sa najčastejšie používa pre umelca, ktorý podal úžasný výkon emocionálne a tu a tam sa môže vyskytnúť niekoľko problémov s ladením… [softvér] môže zachrániť emócie, ktoré spevák podal v piesni.

Ako vznikol Auto-Tune?

Vynález Auto-Tune vzišiel z celkom nesúvisiacej oblasti: vyhľadávanie ropy v podzemí pomocou zvukových vĺn. Andy Hildebrand, geofyzik, ktorý spolupracoval so spoločnosťou Exxon, prišiel s technikou nazývanou autokorelácia na interpretáciu týchto vĺn. Počas 90. rokov Hildebrand založil spoločnosť, ktorá sa neskôr stala Antares, a svoje nástroje aplikoval na hlasy.

Nahrávací priemysel sa vrhol na technológiu a prvou piesňou, ktorej sa pripisovalo (alebo nariekalo) za predstavenie Auto-Tune masám, bol hit Cher z roku 1998 „Believe“.

Hoci bol Auto-Tune úspešný u zvukových inžinierov, zostal z veľkej časti mimo dohľadu až do roku 2003, keď rhythm and bluesový spevák T-Pain objavil jeho efekty na zmenu hlasu.

O mnoho singlov neskôr sa T-Pains láska k Auto-Tune stala ikonickou, čo vyvrcholilo v reklame na Super Bowl.

Ako pracuje Auto-Tune?

Nastavenie Auto tune  si vyžaduje niekoľko krokov. Najprv zvukový inžinier nastaví stupnicu v ktorej sa spieva. Stupnica slúži ako referencia pre noty, ktoré sa spevák snaží trafiť. Potom inžinier nastaví či je tento hlas, povedzme, soprán alebo alt. Nakoniec inžinier zvolí rýchlosť preladenia, alebo ako rýchlo autotune upraví nesprávnu notu. Vysoká rýchlosť preladenia robí hlas robotickým, zatiaľ čo nižšia rýchlosť znie prirodzenejšie.

Odpor pochádza od puristov

So záchranou každého zle zaspievaného vokálu sa však zdá, že technológia si v priebehu rokov vytvorila nových nepriateľov, a to nielen v audiofilskej komunite.

Napríklad rapper Jay-Z nazval pieseň na albume The Blueprint 3 „D.O.A. (Death of Auto-Tune)“ a hudobníci vrátane Christiny Aguilery, ktorí sa spoliehali na softvér, ju verejne odbili.

Rozpútali sa diskusie o tom, či Auto-Tune zlacnilo alebo aspoň zhomogenizovalo popové rádio a či prinútilo publikum očakávať, že speváci budú pochodovať piesne bez vokálnych chýb alebo, ako niektorí tvrdia, bez osobnosti.

Napriek tomu si Auto-Tune získalo príležitostné uznanie od hudobných kritikov za poskytnutie zvukového prvku vhodného pre danú tému. Kľúčovým príkladom je strašidelný, utlmený zvuk hlasu Kanye Westa na jeho melancholickom albume 808s & Heartbreak z konca roku 2008.

Koniec Auto-Tune?

Podľa Antares je viac ako 90 percent jeho jednotiek Auto-Tune v rukách nadšencov; amatérskych hudobníkov a producentov, ktorí chcú vylepšiť svoju najnovšiu nahrávku v domacom štúdiu.Keď stovky napodobenín T-Pain začali prenikať do éteru, po internete začali explodovať domáce výtvory Auto-Tune.

Jedným z najvýznamnejších sa stal „Auto-Tune the News“, séria YouTube, ktorá využíva funkciu Auto-Tune na premenu spravodajských klipov na populárne piesne. Videá, ktoré produkovala brooklynská soulová skupina Gregory Brothers, prinútili Auto-Tuned vystúpenia Baracka Obamu, Huga Chaveza a dokonca aj Winstona Churchilla. Ich najväčším hitom však bola skladba „Bed Intruder Song“ z roku 2010. Bratia nasnímali zábery miestnych správ, v ktorých Antoine Dodson, obyvateľ Hunstville, Alabama, dodáva farebné varovania votrelcovi zo susedstva a automaticky ho vyladili, aby vytvorili chytľavý hit, ktorý sa dostal na 89. miesto v popovej hitparáde [zdroj: Peters].

Do ringu Auto-Tune hodili klobúk aj inzerenti. V roku 2009 Wendy’s odvysielala ich reklamu „Frosty Posse“ s partiou kancelárskych pracovníkov, ktorí spievali Auto-Tuned rýmy, zatiaľ čo break dance po ulici chytili šálku nealkoholickej zmrzliny. Rapper Jay-Z, ktorý sledoval reklamu zo svojho bytu na Manhattane, si zrazu uvedomil, že Auto-Tune konečne zašlo príliš ďaleko.

Rozzúrený reklamou, rapper čoskoro napísal „D.O.A. (Death of Auto-Tune)“, začarovaný hudobný útok na digitálne šialenstvo. „Viem, že čelíme recesii, ale hudba, ktorú všetci robíte, z toho spraví veľkú depresiu… vráťte sa k rapu, príliš veľa.“ V rozhovoroch Jay-Z tvrdil, že Auto-Tune sa stáva hudobnou barličkou, ktorá kazí inak dobré skladby. „Myslím si, že keď sa v hip-hope trend stane trikom, je čas posunúť sa ďalej,“ povedal pre chicagskú rozhlasovú stanicu [zdroj: Reid]. Iní hudobníci sa prihlásili s vlastnou nevôľou Auto-Tune, najmä Death Cab pre Cutie, ktorý sa ukázal na Grammy v roku 2009 s modrými stužkami proti Auto-Tune [zdroj: Cross].

Hildebrand vyhlásil, že je nevinný v boji Auto-Tune a povedal, že je to podobné ako obviňovať General Motors z vymýšľania autonehôd. Ale v reakcii na Jay-Z jeho spoločnosť zverejnila drzú tlačovú správu s obrázkom škatule Auto-Tune, v ktorej sa uvádza, že „správy o [jej] smrti boli značne prehnané“. Napriek všetkému humbuku Cher Effect nikdy Antares nezarobil. Väčšinu jeho jednotiek Auto-Tune naďalej kupujú štúdiá a hudobníci, ktorí chcú softvér použiť na zamýšľaný účel: doladenie vokálov v hudobných skladbách.

Aj keď Cher Effect úplne zmizne z hudobného sveta, pokiaľ budú speváci robiť chyby, zdá sa, že Auto-Tune tu zostane.