Pharyngeal hlas-Nosohltan.

Čo je to faryngálny-Nosohltanový hlas?

Aby sme ľahko mohli prejť z hrudného hlasu do hlavového hlasu, alebo do Mixu (kde miešame hrudný a hlavový hlas), stará talianska škola používala zariadenie známe ako faryngálny hlas v našom preklade nosohltanový hlas, alebo nosohltanová rezonancia.

Starí majstri učili, že tento mechanizmus pomáha zapojiť len samotné vnútorné okraje hlasiviek.

Tento stredný hlas sa nazýval „Hlas čarodejnice“ Mezzo Falso, Stredný Falsetto a mnoho ďalších mien; môže to znamenať rozdiel vo vašom tréningu.

Mal by sa budovať postupne počas dlhého časového obdobia. Spočiatku sa dokáže pomerne rýchlo unavit, ale stáva sa celkom robustným, silným, odolným a výkonným.

Rozvíjanie tejto časti hlasu v izolácii poskytuje vám, spevákovi, veľkú dávku flexibility, slobody a sily.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nosohltanový hlas nie je „nechutnou“ alebo preriedenou verziou hrudného hlasu. Je to súčasť vokálneho mechanizmu, ktorý po objavení a rozvinutí môže znieť ako ktorákoľvek časť hlasu, po ktorej túžite. Tento mechanizmus môže znieť ako jemný hrudný hlas, legitímny operný hlas alebo jemný, ale rezonujúci zvuk.

Správne trénovanie.

Je veľmi dôležité, aby ste správne trénovali  v tejto oblasti vášho hlasu. Nájdite učiteľa, ktorý má skúsenosti s prácou s nosohltanom. Pre speváka je veľmi ľahké uveriť, že v tejto oblasti spieva, lenže zistí, že si vlastne škodí.

Po správnom učení je však nosohltan extrémne pevný a bezpečný na trvalé používanie a môže byť vašou vstupenkou k veľmi vzrušujúcemu, brilantnému zvonivému zvuku.

Budujte nosohltan pomaly a metodicky. Všetko berte veľmi jemne a ľahko. Dobre spievať- malo byť vždy uvolnené hrdlo! Postupom času si vytvoríte veľmi výkonný, všestranný, flexibilný a krásny nástroj.

Video nižšie vysvetľuje podrobnejšie, čo je to Faringel- nosohltanový hlas a ako ho rozvíjať.