Úspech v speve -stojí to za to?

Chcem byť najlepším spevákom, akým môžem byť.

Naozaj? Ak je to naozaj váš cieľ, potom urobte, aby vaše správanie odrážalo vašu túžbu; ak skutočne chcete to, čo hovoríte, že chcete, urobte prioritou všetko, čo by vás priviedlo k vášmu cieľu; a potom začnite odstraňovať všetko, čo je na škodu vášho cieľa. Úspech v speve nemá nič spoločné so šťastím, na rozdiel od toho, čo mnohí veria.

Mal som učiteľa, ktorý mi povedal: Zázraky nerobím‘. Mal som iného učiteľa, ktorý mi často pripomínal: „Stať sa skvelým hudobníkom sa nestane tak, že si budete priať.

Všetko na tomto svete má svoju cenu. Váš cieľ stať sa najlepším spevákom, akým môžete byť, má svoju cenu. Vy sami musíte určiť, či ste ochotní zaplatiť túto cenu.

Stojí za to dosiahnuť svoj cieľ vykonávaním každodennou činnosťou?

Prvých osem rokov v speve som sa neustále zahrabával v cvičebniach, v spálni, v aute alebo všade tam, kde som mohol mať aspoň kúsok súkromia, cvičil som. V tých časoch neexistovali žiadne MP3. Namiesto toho sme naše hodiny nahrávali na audiokazety, aby sme ich mohli denne precvičovať. Nosil som pásku za páskou a znova a znova som precvičoval látku, ktorú mi dal môj učiteľ. Odhodlaný stať sa tak dobrým, ako len môžem byť, som sa sústredil ako laserový lúč na svoju prax.

Ak je pre vás spev dôležitý, potom sa laserovo zamerajte na svoju každodennú prax; prejavte veľký záujem dosiahnuť svoju túžbu tým, že nebudete len cvičiť denne, ale budete cvičiť s veľkým nadšením, starostlivosťou a odhodlaním dosiahnuť svoj cieľ: byť najlepším spevákom, akým môžete byť.

Stojí za dosiahnutie vášho cieľa navštevovať lekcie každý týždeň?

Moji rodičia boli ku mne dobrí, ale mali obmedzené zdroje. Dali mi iba JEDNU aktivitu navyše, a to hodiny klavíra. Dodnes som vďačný svojim rodičom za to, že mi poskytli rané hudobné vzdelanie a napriek občasným protestom som bol veľmi neústupný, aby som každý deň bez problémov cvičil na klavíri.

S lekciami som začal ako tínedžer. Moje hodiny boli financované mnou, s mojou prácou po škole. Ako mladý dospelý som sa vzdal mnohých vecí, ako je kupovanie ďalších zábavných vecí alebo chodenie s priateľmi na párty, aby som mal finančné prostriedky potrebné na zaplatenie týždenných hodín.

Vedel som, že ak chcem dosiahnuť úspech v speve, musím študovať súkromne u dobrého učiteľa a že tie hodiny neprídu lacno. Uprostred hroznej recesie v osemdesiatych rokoch sa mi stále podarilo nájsť spôsob, ako zaplatiť za svoje týždenné hlasové hodiny. „Nemôžem si to dovoliť“ jednoducho nebola výhovorka, ktorá by mi stála v ceste.

Ak niečo NAOZAJ chcete, nájdete spôsob, ako za to zaplatiť.

Ak sa naozaj chcete stať najlepším spevákom, akým môžete byť, nájdite spôsob, ako to dosiahnuť finančne (samozrejme eticky a legálne) a nedovoľte, aby vám v ceste stálo „Nemôžem si to dovoliť“.

Stojí dosiahnutie vášho cieľa za to, aby ste sa vzdali niektorých svojich „obľúbených“ vecí?

Vyrastal som v generácii a na mieste, kde sa zdalo, že všetci fajčia. Bolo to niečo, čo sme všetci robili. Ako väčšina ľudí, ktorých som poznal, som bol závislý na cigaretách vo veľmi mladom veku. Moja učiteľka spevu mi vysvetlila, že keďže som bola mladá, nezdalo sa mi, že by cigarety ZATIAĽ až také veľké rozdiely v mojom hlase robili. Vysvetlila, že je len otázkou času, kedy mi fajčenie zničí hlas. Musel som si vybrať: chcel som spievať alebo som chcel fajčiť? Bolo jasné, že nemôžem urobiť oboje. Prestal som fajčiť, pretože môj hlas bol pre mňa dôležitejší ako moje fajčenie. Prestať fajčiť bolo pre mňa veľmi ťažké, ale podarilo sa mi to. K cigaretám som sa už nikdy nevrátil. Našťastie som skončil skôr, než som si poškodil hlas.

Aké sú niektoré z vecí vo vašom živote, ktoré stoja medzi vami a vaším cieľom stať sa najlepším spevákom, akým môžete byť?

Možno máte kyslý reflux, ktorý sa zhoršuje pitím kávy; tak si položte otázku: Čo je pre mňa dôležitejšie, káva alebo spev? Možno často strácate hlas, pretože sa venujete veciam, ako je hlasné a dlhé hovorenie; opýtajte sa sami seba: „Čo je pre mňa dôležitejšie, hovorenie alebo spev?“

Po úspechu v speve musíte túžiť s dostatočnou vášňou, aby obete, ktoré preň musíte priniesť, boli prinášané ochotne a radostne.

Ak by z plechovky vyšiel dobrý, zdravý, krásny spev, každý deň by som predal veľa plechoviek. Spev však NIE JE z plechovky. Dobrý spev vychádza z vašej túžby a odhodlania dobre spievať. Je vo VÁS, aby ste sa stali tým najlepším. Všetko dobré si vyžaduje obetu.

Ak vám to, po čom túžite, nestojí za obetu, prestaňte sa mučiť tým, že si chcete niečo, čo vám za to zjavne nestojí. Váš cieľ úspechu v speve nemôže byť polovičný, inak ho nikdy nedosiahnete.

To platí aj pre vás, keď sa stanete aj komerčne úspešnými. Svoje publikum priťahujete svojou vášňou pre spev. Nestrácajte vášeň pre spev, inak začnete strácať aj svoje publikum.

Buďte k sebe úprimní práve teraz a odpovedzte si na otázku: „Koľko ma skutočne stojí úspech v spievaní?

Prevzaté od Guy Babusek-vocal studio.