VYVÁŽENÝ SPEV.

Vyvážený spev — Spevácka pyramída

Ak chcete dobre spievať, odporúčam vám naučiť sa vyvážený spev. Považujem za užitočné myslieť na vyvážený spev ako na štyri časti.

1. Zostavte si svoj základný zvuk

Jadro zvuku si vytvoríte pomocou mnohých cvičení- messa di voce a faryngálnych -nosohltanových cvičení. 

Sústredený zvuk jadra je akusticky veľmi účinný. Keď toto jadro budujete, vyvíjate a zdokonaľujete, budete  schopní dosiahnuť vysoké silné tóny s pozoruhodne malým množstvom úsilia.

2. Uvoľnite hrdlo

Musíte sa naučiť uvoľniť všetky vonkajšie svaly hrtana. Okrem uvoľnenia samotnej hlasiviek táto relaxácia zahŕňa svaly jazyka, čeľuste a krku.

Všetky tieto svaly musíte trénovať, aby ste zostali čo najvoľnejšie.

Tieto vonkajšie svaly musia zostať pružné a voľné bez stláčania, nátlaku alebo nadmerného napätia.

3. Držte vznešené držanie tela

Vznešené držanie tela podporuje prirodzenú a spontánnu podporu dychu. Vynikajúcu oporu možno v skutočnosti získať a udržať len vďaka správnemu držaniu tela.

Po prvé, vaša spevácka poloha by mala zahŕňať vypnutý hrudník.

Odporúčam, aby ste si pri spievaní jemne vytláčali brucho smerom pred seba.. Podporte pri spievaní nielen svoj hlas, ale celé telo. 

Podporovaný spev je vždy flexibilne pevný. Žiadna časť tela nesmie byť v žiadnom prípade príliš napätá alebo stuhnutá. Namiesto toho je správna spevácka poloha vystretá, otvorená, flexibilná a bezpečná.

4. Vyvážte všetky samohlásky

Bez ohľadu na to, v akom jazyku spievate, každá samohláska má svoju najoptimálnejšiu formu, ktorá sa môže mierne meniť v závislosti od výšky, intenzity, farby a hlasitosti, ktorú spievate.

Naučte sa preto zjemňovať svoje samohlásky (ale majte uvoľnené hrdlo). Zistíte, že môžete do svojho zvuku pridať obrovské množstvo farieb, rezonancie, sily a lesku len tým, že sa naučíte vyvážiť svoje samohlásky.

Vyvážený spev je „dobre umiestnený“-všetky hlásky by mali znieť v jednom bode-ako keď si položíte dlaň pred ústa a snažíte sa umiestniť všetky hlásky na koniec dlaňe.

Vyvážený spev je to pravé pre váš štýl

Keďže vyvážený spev vám umožní prístup k viac vokálnym farbám, dynamickému rozsahu a rozsahu výšok, len si predstavte, koľko by ste mohli urobiť so všetkými týmito nástrojmi pri vašich vystúpeniach.

Takže tu to máte: vyvážte svoj hlas a vytvorte stabilnú, spoľahlivú a dynamickú techniku, ktorá vám môže slúžiť po celý život.

V prípade, že vám niečo z článku nie je jasné a chceli by ste sa dozvedieť viac pozrite si našu stránku, kde nájdete videa ako prebiehajú naše online lekcie spevu, kliknite sem:  KLIK