Dychové cvičenia pre spevákov-1.časť- naučte sa ako najlepšie dýchať.

Dýchanie je pre nás také prirodzené a automatické; je ťažké uveriť, že by sme to mohli robiť zle. Dychové cvičenia na spev však môžu výrazne zlepšiť kvalitu hlasového výkonu.

Zjednodušene povedané, správne dýchanie poskytuje spevákom plný a podporovaný hlas a zároveň minimalizuje záťaž na zvyšok tela.

Každá nota a fráza sa spoliehajú na stály zdroj vzduchu za ňou, ktorý ju drží na mieste. Táto technika je možná len vtedy, keď spevák pochopí, ako optimalizovať svoje dýchacie techniky.

A naopak, existuje mnoho spôsobov, ako môže spevák ublížiť svojmu spevu bez toho, aby o tom vedel.

Dýchanie je automatické, takže mnohí speváci si nevšimnú, keď obmedzujú svoj rozsah vokalizáciou z hrdla alebo pomocou abduktorov na nasávanie dychu. Našťastie je možné tieto neefektívnosti napraviť trochou času, praxe a veľkej vytrvalosti.

Prečo je správne dýchanie nevyhnutné pre spev?
Spev je výsledkom procesu nazývaného fonácia. Počas fonácie prechádza vzduch cez hlasivky človeka v hrtane, čo spôsobuje, že vibruje.

Na základe toho, ako sa spevák rozhodne zvýšiť alebo znížiť napätie vo svojich hlasivkách a množstvo vzduchu, ktorý nimi prechádza, môže zmeniť typ zvuku, ktorý produkujú.

Dýchanie je nevyhnutnou súčasťou spevu, pretože poskytuje kvalitu zvuku aj úroveň hlasitosti. Bez správneho množstva vzduchu prechádzajúceho cez hlasivky nie je možný zvuk. Preto sú dychové cvičenia rozhodujúce pre úspech každého začínajúceho speváka.

Zlepšenie techniky dýchania umožňuje spevákovi mať väčšiu kontrolu nad svojím hlasom. Väčšie majstrovstvo im umožní preskúmať širšiu škálu nôt a presne trafiť tieto tóny a poltóny.

Znalosť vokálnych dychových cvičení tiež umožní trvalú spevácku výdrž a schopnosť vykonávať pokročilé techniky, ako sú vibráta a tremola.

V podstate, ak sa chcete stať lepším spevákom, musíte cvičiť dychové cvičenia.

Príčiny zlého dýchania u spevákov.

Keď človek dýcha normálne, nádych a výdych sú relatívne plytké. Potom nasleduje krátka pauza, kým sa cyklus znova spustí.

Tento štýl dýchania je ako prevádzka autopilota, pretože vyžaduje minimálne úsilie.

Pokúšať sa dýchať rovnakým spôsobom, ako keď sedíte pri stole alebo sa prechádzate v parku, pri speve nefunguje.

Spev si vyžaduje sústredené úsilie a rozmanitejšie dýchacie techniky. Ak tieto základy nie sú na mieste, spevák bude mať slabé výsledky.

Existuje niekoľko rozdielov medzi tým, ako niekto zvyčajne dýcha a ako dýcha, keď spieva.

Keď ľudia spievajú, výdych je dlhší ako nádych a musí sa vykonávať so stálou (rovnomernou) námahou. 

Okrem toho, keď dýchame normálne, dýchanie je relatívne plytké, pretože naše telo vyvíja minimálne možné množstvo úsilia.

Výsledkom je, že počas každého dychu využívame len asi päť až desať percent kapacity pľúc. Počas spievania však toto číslo vyskočí až na 50 percent.

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako môže spevák zle dýchať. Tieto môžu zahŕňať, ale nie sú obmedzené na: dochádzanie dychu, nepoužívanie bránice, zlé držanie tela a nevedomosť, akou kadenciou sa nadýchnuť alebo vydýchnuť.

Táto nedostatočnosť môže mať za následok zbytočné napätie v hlase a nevyužitý potenciál.

6 najlepších dychových cvičení na spev.

Pre spevákov existuje niekoľko užitočných dychových cvičení, ktoré sú rozmanité ako samotní speváci.

Nasledujúci zoznam uvádza niektoré z najbežnejších techník, ktoré speváci používajú na zlepšenie dýchania. Mnohé z týchto dychových techník pre spevákov sú tu prezentované v ich najčistejšej forme, ale prispôsobené alebo prispôsobené v závislosti od speváckych schopností / úrovne a preferencií.

1) Cvičte správne držanie tela.

1) Cvičte správne držanie tela.

Správne držanie tela je nevyhnutné nielen na zlepšenie zvuku spevákovho hlasu, ale zvyšuje aj efektivitu jeho dýchania.

Skvelé držanie tela tiež vytvára najhojnejší možný priestor v hrudnej dutine, takže pľúca môžu expandovať do svojho plného potenciálu. Táto extra miestnosť znamená, že spevák môže držať noty dlhšie.

Spôsob, akým niekto stojí, keď spieva, môže ovplyvniť, aký typ dýchania je možný. Napríklad zhlboka sa nadýchnuť môže byť problém, keď stojíte zhrbený.

Optimalizované držanie tela však udrží hrudník vysoko, čo zase umožňuje pohodlnejšie dýchanie z bránice počas spevu.

Držanie tela pomáha aj pri konci frázovania.

Vylepšené držanie tela môže uvoľniť napätie a zlepšiť prúdenie vzduchu cez hlasivky, čo spevákom umožňuje vykonávať frázy, aj keď ich hrudník má pocit, že sa chystá skolabovať. Kľúčom je udržať hrudník vysoko, nechať hrudný kôš expandovať a pomaly dýchať.

Ako to teda vyzerá s dobrým držaním tela? Tu je pár tipov:

Mali by ste stáť rovno s uvoľneným telom.
Nohy by ste mali mať od seba na šírku ramien s váhou naklonenou mierne dopredu.
Vaše ramená by mali byť vzadu a tlačené nadol; nikdy nezvýšený.
Vaše kĺby by mali byť pružné. Napríklad by ste mali byť schopní pohodlne pokrčiť kolená a prevrátiť hlavu.
Vaša brada je rovnobežná so zemou.
Váš hrudník je držaný vo zvýšenej polohe.

Cieľom tohto postoja je dať svojmu telu pokoj a maximalizovať svoje spevácke schopnosti. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu cítite napätý, nemali by ste pokračovať v držaní pózy. Napríklad, ak vás bolí hrudník, otočte ramená dovnútra, aby ste umožnili väčší prívod vzduchu.

Podobne by ste nemali byť príliš uvoľnení. Sklonenie dopredu môže prerušiť možné prúdenie vzduchu do hornej časti hrudného koša a obmedziť schopnosť pľúc expandovať. Prepadnutie môže tiež zabrániť tomu, aby sa vaša bránica pohybovala podľa vlastného uváženia.

2) Dýchajte pomocou bránice.

Keď inštruktori spevu hovoria o podpore hlasu, zvyčajne majú na mysli dýchanie z bránice.

Bránica je veľký svalový obal, ktorý pokrýva spodnú časť hrudného koša a oddeľuje hornú polovicu dna od spodných orgánov. Keď človek „spieva zo svojej bránice“, splošťuje ju, čo jednotlivcovi umožňuje zhlboka dýchať a má prísnejšiu kontrolu nad uvoľňovaním vzduchu cez hlasivky.

Keď sa bránica splošťuje, umožňuje pľúcam zachovať funkciu.

Tento dodatočný vzduch potom poskytuje „podporu“ spevu. Cieľom je precvičiť celé telo vrátane svalov medzi rebrami, bruchom a chrbtom.

Jedným zo spôsobov, ako zlepšiť kontrolu nad bránicou, sú techniky kontroly dýchania. Dychové cvičenia rozvíjajú konštantný prúd vzduchu so silou a silou.

Tu je jednoduché dychové cvičenie pre spevákov:

Stojte so správnym držaním tela a rukou na bruchu. Vaše prsty by mali byť pohodlne umiestnené nad pupkom. Zhlboka sa nadýchnite a sústreďte sa na pocit, ako vzduch napĺňa vaše brucho. Potom pomaly vydýchnite vzduch ústami. a nosom.

Opakujte to 10 alebo 15 krát vo svojom voľnom čase.

Zamerajte sa na to, aby sa vaše brucho pohybovalo smerom von, nie nahor. Na uľahčenie dýchania nepoužívajte zbytočné svaly, ako sú ramená alebo hrudník. Niektorým ľuďom je užitočné predstaviť si, ako sa im rozpína ​​žalúdok a ako sa splošťuje bránica, zatiaľ čo sa ich pľúca napĺňajú vzduchom.

Tieto techniky sa dajú ľahko naučiť a možno ich vykonať pred akýmkoľvek zahrievaním hlasiviek.

3) Zahrejte si hlasivky.

Ak ste niekedy bežali alebo ste sledovali olympijskú atletiku, viete, aký význam prikladajú bežci, najmä šprintéri, strečingu. Ak sa pustíte do vysokointenzívneho cvičenia bez toho, aby ste svaly najprv nacvičili, budú náchylné na zranenie.

Rovnaký princíp funguje aj pre hlasivky. Vykonávanie zahrievania hlasiviek zlepšuje elasticitu svalov a zároveň odstraňuje prebytočný hlien a obmedzuje možnosť zranenia. Pamätajte, že hrtan je jemný sval, preto s ním zaobchádzajte dobre.

Ak sa hlasové rozcvičky stanú bežnou súčasťou speváckej rutiny, pomáha to udržať hlas vo forme. Dôsledné opakovanie vám poskytne silné dýchacie svaly, aby ste v budúcnosti mohli spievať efektívnejšie (najmä pri zložitých vysokých tónoch). Najlepšie zo všetkého je, že rozcvičky môžu byť také krátke a jednoduché (alebo komplikované), ako len chcete.

Medzi najobľúbenejšie rozcvičky patria stupnice. Tie umožňujú spevákovi sústrediť sa na konkrétne ciele, ako je technika dýchania, kvalita tónu a ďalšie.

Tu je ukážka z našej video rozcvičky pre akúkoľvek úroveň  v speve.

Objednať si ju môžete na tejto stránke- https://www.vyukaspevu.sk/krok/video-rozcvicka-predajna-stranka/