Ako získať späť svoj hlas?

Zrazu vaše hladké a zamatové tóny znejú chrapľavo a sucho. Alebo ste si počas posledného týždňa všimli pomalý pokles kvality hlasu, pravdepodobne spolu s príznakmi bežného prechladnutia. Existuje mnoho dôvodov, prečo človek môže stratiť svoj hlas, ale tu je niekoľko všeobecných pokynov, ako získať svoj hlas späť bez ohľadu na príčinu.

V krátkodobom horizonte, ak ste počas skúšky alebo uprostred piesne dočasne stratili hlas, urobte si rýchlu prestávku, niekoľkokrát prehltnite, napite sa vody a urobte pár relaxačných vzdychov a zívnutí, pričom si masírujte hrdlo a čeľusť. Ak sa môžete okamžite vrátiť k spevu, sústreďte sa viac na svoje dýchanie. Nedostatok podpory dychu je častou príčinou namáhania ostatných speváckych svalov a straty vytrvalosti. Ďalšou možnosťou je stráviť niekoľko minút pridanými, jemnými rozcvičkami (ako je bzučanie) predtým, ako skočíte späť.

Ak sa váš hlas stále nevrátil, možno sa budete musieť ospravedlniť zo skúšky a zvážiť tieto dlhodobejšie riešenia:

Odpočinok: Odpočinok hlasu nemožno podceňovať. Akonáhle pocítite, že váš hlas slabne, urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa vyhli akémukoľvek namáhaniu vašich hlasiviek. V závislosti od závažnosti to môže dokonca znamenať písanie vecí na jeden deň do poznámkového bloku namiesto rozprávania alebo presunutia stretnutia na neskorší dátum. Ak to zvládnete, vynechajte na pár dní aj spoločné spievanie. Veci, ktorým sa treba absolútne vyhnúť, sú krik, hlasité povzbudzovanie alebo iné hlasné a namáhavé používanie hlasu.

Hydratácia: Je to jednoduchý, ale nikdy neuškodí zostať hydratovaný. Keď je váš hlas chrapľavý, udržujte ho namazaný veľkým množstvom vody a vyhýbajte sa výrobkom, ktoré vás dehydrujú (napríklad alkohol, niektoré lieky, nápoje s vysokým obsahom kofeínu). Mať fľašu s vodou stále pri sebe bude dobrou mentálnou pripomienkou, aby ste neprestali piť vodu.

Zvýšte vlhkosť: Ak chcete pridať k svojej hydratačnej rutine, majte vo svojej spálni zvlhčovač vzduchu a majte ho zapnutý počas spánku. Zvlhčovač vám pomôže predísť pocitu sucha a škriabania v hrdle, najmä ak je zima alebo žijete v suchom podnebí. Horúca parná sprcha raz denne tiež urobí svoje.

Oplach slanou vodou: Pridajte asi čajovú lyžičku soli do šálky teplej (nie horúcej!) vody. Ráno a večer urobte niekoľko 30-sekundových kloktaní tohto roztoku. Výplach slanou vodou nielenže odstráni baktérie v krku, ale môže tiež pomôcť zmierniť bolesť.

Vyhnite sa extrémom: Toto je čas vynechať mrazený nápoj a dať polievke viac času na vychladnutie. Extrémny chlad alebo teplo by mohli ešte viac podráždiť vaše hrdlo. Čaj s medom je, samozrejme, obľúbeným liekom na upokojenie hrdla, len sa uistite, že čaj nie je horúci, keď ho pijete. Ak je vonku chladno, nezabudnite sa zbaliť a nosiť šatku, kedykoľvek je to možné. Ďalšími extrémami, ktorým sa treba vyhnúť, sú nadmerne kyslé alebo korenené jedlá – vo všetkom ich udržiavajte jemné a neutrálne.

Zákaz fajčenia: Vo všeobecnosti je jedným z najhorších návykov pre váš spev fajčenie. Najmä keď stratíte hlas, budete chcieť odstrániť výpary a držať sa ďalej od pasívneho fajčenia.

Populárné nepravdy: Pitie jablkového džúsu alebo citrónovej vody môže údajne urýchliť proces hojenia strateného hlasu. Ďalšou populárnou nepravdou je, že konzumácia mliečnych výrobkov vám môže sťažiť spievanie. Niektorí speváci prisahajú na tieto triky, zatiaľ čo iní tvrdia, že to nie je pravda. Môžete počuť veľa rôznych (alebo protichodných) rád, ako vyliečiť svoj hlas, takže berte takéto tipy s rezervou.

Vyhnite sa budúcemu zaťaženiu a zneužitiu: Keď získate späť svoj hlas, najprv zvážte, čo spôsobilo, že ste ho stratili, aby ste zlepšili svoju prax. Zneužívali ste svoj hlas? Snažíte sa dosiahnuť tón mimo dosahu? Zabudli ste sa rozcvičiť, kým ste sa vydali rovno do náročného kúsku? Niekedy napätie zmizne, keď si pieseň dostatočne nacvičíte, alebo niekedy je to dôkaz nesprávnych metód spevu alebo príliš ťažkej skladby. Buďte opatrní so svojím hlasom a urobte preventívne rozhodnutia, aby ste sa uistili, že je to vždy najlepšie.

Dajte nám vedieť, či ste niektorý z týchto prostriedkov vyskúšali. Radi by sme to od vás počuli!

Keď máte záujem o naše online lekcie spevu kliknite sem: KLIK.

V prípade záujmu o náš online kurz pre začinajúcich spevákov kliknite sem: KLIK.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *