Edge ton.

Edge ton.

Ukážky spievania v Edge Tone.

Čo je to Edge ton? – Tón na hrane hlasiviek.

Toto je zabudnutý alebo ignorovaný princíp v hlasovom tréningu. Tréning okrajových svalov hlasiviek vytvára kvalitu tónu a presnosť tónu. Edge tón pochádza zo starej talianskej školy  Mesa de Voche, čo sa dá pripodobniť k jemnému plaču. Hlavný význam Edge tónu je, že vytvára spojenie medzi registrami. Celá myšlienka spojenia od Hrudného hlasu k Zmiešanému hlasu a od Zmiešaného hlasu k Hlavovému hlasu závisí od dvoch hlavných princípov: od vibrácií hlasiviek a od rezonancie a kvality tónu.

Edge tón zvuk, ktorý dosiahneme jemným spojením hlasiviek. Tým, že sa hlasivky iba dotýkajú, vydávajú zvuk ako vrzganie dverí. V nízkych tónoch to isté jemné spojenie hlasiviek voláme Brumendo, vo vysokých tónoch pridáme tlak  a  je to Edge tón.

Edge ton ma prenikavý kovový zvuk. Dá sa pripodobniť detskému plaču, alebo mrnčaniu.

Na čo potrebujem Edge ton pri speve.

Muži používajú Edge, keď chcú ostrý, hlasný a celokovový zvuk. Pre mužov aj ženy platí, že hlasitosť sa zvyšuje s rastúcou výškou tónu. Zvuk sa tiež stáva ostrejším a prenikavejším. Neexistuje žiadny limit na to, ako hlboko môžete spievať v Edge.

Edge ton používame na prechod cez hlasové rezonancie-to znamená, že z hlbokých tónov v hrudnom hlase  sa dostaneme do vysokých tónov v hlavovom hlase pomocou techniky Edge tónu.

Kde môžeme použiť Edge tón? Edge sa používa v mnohých štýloch populárnej hudby a väčšinou vo vysokých tónoch, keď je hlasitosť veľmi vysoká a do tónov potrebujeme pridať prenikavý, kovový zvuk. Medzi príklady patrí heavy, rock, gospel, pop a silná soulová hudba.

Speváci, ktorí často spievajú  v Edge tóne.

Bono-You 2, Adele, Steven Tyler (Aerosmith), James Brown, Celine Dion, Aretha Franklin, Mick Jagger, Janis Joplin, Jon Bon Jovi, Freddie Mercury, Liza Minelli, Barbra Streisand, Tina Turner a mnoho dalších.

Patria sem aj mužskí klasickí speváci, ktorí spievajú nahlas vysokým hlasom, ako napríklad Placido Domingo a Luciano Pavarotti.

Na Edge ton máme špeciálné hlasové cvičenia, ktoré potrebujeme robiť denne aspoň 15 min. Práve preto sme vytvorili kurz zameraný len na Edge tón, ktorý obsahuje 8 hlasových cvičení, vo forme videí aj mp3. Kurz je naspievaný aj pre ženy aj pre mužov. Bude dostupný v apríli 2022.

Nižšie máš ukážku z kurzu Edge tón.

 

Cvičenie 1

Edge cvičenie – Brumendo  na päťtónovej stupnici. Toto cvičenie znie takto.

Ženy:

Muži:

Toto cvičenie je podobné ako cvičenie Brumendo na Hrudnú rezonanciu. Cvičenie Brumendo sme používali na spojenie hlasiviek s minimálnou námahou. Edge tón  je podobný zvuk, len pridáme vačší tlak pomociou brucha (tlačime brucho smerom pred seba)

V minulom kurze sme sa zameriavali predovšetkým na rezonancie, zatiaľ čo toto cvičenie sa zameriava viac na funkciu hlasiviek.


Myšlienkou je nechať  klesnúť čeľusť a nepoužívať žiadne svalstvo v tvári, vnútri úst alebo hrdla, okrem samotných hlasiviek.

Skúšajte vydať zvuk ako keď ráno vstanete a máte ešte ospalý hlas. Keď vydávate zvuk Brumenda, deje sa to,  že vibrujú len okraje hlasiviek . 


Zvuk, ktorý ste práve počuli, bolo Brumendo.. Najprv počujete ako sa hlas prerušuje.
S trochou väčšieho množstva vzduchu a s trochu väčším tlakom vzduchu , začnete  viacej zapájať okraje hlasiviek  a to nakoniec spôsobí, že všetky prestávky z hlasu vymažete.

Tento istý zvuk použijete do vyšších tónov tak, že pridáte tlak pomocou brucha.

Cvičenie ženy:

Teraz cvičte vy s Mp3, kde je nahraté piano.

Cvičenie muži.

Teraz cvičíte vy s mp3, kde je nahraté piano.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *